Літературний фестиваль”Дивокрай”

«ДИВОКРАЙ» - це вся Україна охоплена дивом книги, читання та пізнання!

Фестиваль «Дивокрай» - це масштабний захід літературного, мистецького, пізнавального та наукового змісту, що має на меті популяризувати книги, створити моду на читання серед дітей та молоді поряд з іншими заходами Центру усіма можливими способами.

Основною метою фестивалю є привернення уваги суспільства та громади Тернополя до необхідності виховання у молоді потреби, навиків і культури читання, пропаганда престижності читання української дитячої літератури, загалом – отримання доброї освіти і знань, а також популяризація творів сучасних письменників літератури для дітей та юнацтва.

Перший фестиваль «Дивокрай» відбувся у 2010 році у Львові. Окрім інших заходів під час фестивалю вперше було проведено зустрічі авторів з дітьми, що проживають в інтернатах та сиротинцях Львівщини.

У 2011-2012 роках фестиваль охопив уже кілька міст України: Львів, Тернопіль, Івано-Франківськ.

Заходи для реалізації мети фестивалю були різноманітні і долучали читача до книжки з різних сторін: авторські зустрічі, майстер-класи, театральні вистави дитячих колективів, вуличні пластові читання, духовні читання. Проводилися вони для дітей шкільного віку та їх батьків, вчителів, педагогічних працівників, науковців, всіх жителів міст.

У Тернополі місцями проведення були:
книгарні “Є” м. Тернополя, «Дім книги», «Ярослав Мудрий», тернопільське озеро, український дім «Перемога», тернопільський замок, парк ім. Т. Г. Шевченка, бібліотеки м. Тернополя, галерея «Бункермуз», майдан біля Кафедрального собору, театральна проща м. Тернополя, обласна бібліотека для молоді, бібліотеки для дітей Тернопільської ЦБС, Тернопільський обласний краєзнавчий музей, Тернопільська обласна організація Національної спілки письменників України.

Фестиваль висвітлили обговорювали та згадували на тернопільському телебаченні ТТБ, ІНТБ, TV-4, УХ Радіо, газетах «Вільне життя», «Ріа+», «20 хвилин».

Інтернет-партнерами стали:
«Тернопільська липа», Інтернет-газета ПОГЛЯД, «Про все», ZZ.TE.UA, «LIKE» Тернопільські позитивні новини, а також проект висвітлювався на “Форумі Видавців” у Львові.

Заходи проводили:
автори, гості, художники-ілюстратори, бібліотекарі м. Тернополяю

У 2011 році було проведено більше 20 авторських зустрічей з місцевими авторами та зірковими гостями, три майстер-класи, чотири вистави, відбулося вісім вуличних пластових читань, духовні читання біля чотирьох церков міста. А також відбулася виставка видавництв, виставка ілюстрацій та фотовиставка «Дитина читає!». Діти мали змогу побувати на «Літературному кораблі» та відвідати екскурсію «Літературний фаетон». Для дорослих відбулася читацька конференція та круглий стіл. Учасниками фестивалю були як місцеві письменники так і гості міста.

Загалом, у 2011 році у заходах фестивалю мали змогу взяти участь більше 1000 дітей міста та області. Нагороджено 9 кращих читачів міських та обласних бібліотек, 5 переможців літературних конкурсів.

В 2012 році у Тернополі було проведено двадцять дев`ять авторських зустрічей, в яких було задіяно більше 500 дітей, п`ять творчих зустрічей -50 дітей дошкільного віку, три вуличні читання, які провели пластуни - 50 дітей середнього шкільного віку. Курсував, як і в 2011 році літературний корабель за участю бібліотекарів та НСОУ ПЛАСТ і охопив близько 60 дітей-сиріт, діти мали змогу знову покататися на ретро-тролейбусі, погратися в квестові ігри в супермаркеті Новус – 20 дітей середнього шкільного віку. Для бібліотекарів та шкільного активу, вчителів української мови, вчителів початкових класів проведено було читацьку конференцію, круглий стіл.

Під час фестивалю відбулося нагородження дипломом «Книги-велетня» від Національного реєстру рекордів України та нагородження бібліопремією п`ятнадцяти номінантів, видавництва. Визначено переможців конкурсу від ЦДБ серед учнів молодших класів м-району Дружба та літературних конкурсів та конкурсу ілюстрацій «Оживає слово»

Фестиваль у Тернополі відбувся за підтримки міського голови Сергія Надала та сприяння голови обласної ради Олексія Кайди, ГО «Центр дослідження літератури для дітей та юнацтва», Тернопільської міської ради було проведено літературний фестиваль для дітей «Дивокрай» у рамках Міжнародного симпозіуму «Література. Діти. Час».

Учасниками фестивалю у Тернополі були:
Місцеві письменники:
Марта Чопик, Богдана Дерій, Ірина Чуйко, Тамара Ткачук-Гнатович, Галя Шулим, Ірина Мацко, Валентина Семеняк-Штангей, Володимир Кравчук, Марія Баліцька, Віра Паронова, Раїса Обшарська, Богдан Мельничук, Ірина Дем’янова, Ганна Осадко, Ганна Назарків, Ганна Костів-Гуска, Наталя Пасічник, Леся Вознюк, Сергій Лазо.
Запрошені гості
: Володимир Стасенко, Роман Скиба, Сергій Гридін, Галина Малик, Олександр Гаврош, брати Капранови, Наталія Трохим, Галина Павлишин.

Співорганізаторами фестивалю у Тернополі виступили:
управління культури м. Тернополя, управління сім’ї та молоді, управління освіти. м. Тернопіль, обласне управління освіти – Інститут удосконалення вчителів, молодіжна організація «Пласт» - Національна Скаутська Організація України, тернопільська обласна організація Національної спілки письменників України. видавництво: «Навчальна книга Богдан», видавництво: «Підручники і Посібники», видавництво: «Джура», видавництво: «Мандрівець», видавництво: «ІрМа», видавництво: «Астон», видавництво «Видавництво старого лева», обласна бібліотека для молоді у м. Тернопіль, об’єднання «Тернопільська липа», тернопільське обласне управління освіти. У Львові: ГО «Вірменська, 35», ГО «Гілель», Видавництво «Грані-Т», МБФ «Смолоскип», Видавництво «Піраміда», ГО «Дзиґа», ГО «Драбина», Книгарня «Є», Централізована бібліотечна система у м. Львові, Львівська міська рада.

Партнери проекту у Тернополі:
кондитерська фабрика ТерА, інтернет-магазин побутової та цифрової техніки «Демпінг», агенство урочистих подій «Бізе», студія друку «Фотокнига», ТМ «Моршинська», супермаркет «Країна дитинства», художня школа, ГО «Центр щасливого батьківства, материнства». Проект: «Школа щасливого материнства святої Анни», «Ротаракт клуб» Тернопіль, майстерня свята «Дитяче свято».

За підтримки:
Молодіжного клубу «Ротаракт Тернопіль», театру-студії «Вундеркіндер», НСОУ ПЛАСТ Тернопіль, майстерні реклами «Резонанс медіа»

Пригощали:
«КОЗА» бар, ресторан «Відень».

У 2013 році фестиваль мігрував до Рівного завдяки титанічній праці та наполегливості відомого письменника Сергія Гридіна та казкарки, громадської діячки, активіста, автора рекорду України Євгенії Пірог (http://charivne.info/news/rivne-peretvoritsya-na-divokray-de-vstanovlyat-rekord-ukrani). Надзвичайно цікаво і змістовно продумані заходи не залишили байдужими на час фестивалю ціле місто.

2014 рік - фестиваль «Дивокрай» переїхав у Миколаїв і був організований Олександром Пронкевичем та підтриманий Тарасом Кременем (http://www.barabooka.com.ua/dityacha-literatura-v-mikolayevi/).

Основне завдання виконано. Книга стала центром уваги ЗМІ, телебачення та звернула на себе увагу. А фестивалю нове дихання!