Міжнародні симпозіуми

МІЖНАРОДНИЙ ЛІТЕРАТУРНО-МИСТЕЦЬКИЙ КОНГРЕС ЕКСПЕРТІВ «Емоції і Дитина» ( 8-10 травня 2019 р., Львів, Україна)

«Коли мені було 5 рочків, моя мама постійно говорила мені,

що щастя є ключем до життя. Коли я пішов до школи,

вони мене спитали ким я хочу стати як виросту.

Я написав «щасливим».

Вони сказали мені, що я не зрозумів завданя,

А я сказав їм, що це вони не зрозуміли життя».

(Джон Леннон)

У сучасному, перенасиченому інформацією мультикультурному світі, дитина потребує ціннісних орієнтирів і пріоритетів. Рутинне життя дорослих часто пригнічує звичайні вроджені потреби і таланти дитини. Ми крутимось у колесі щоденних турбот, приймаємо ситуативно рішення, втомлені, почуваємось емоційно та енергійно виснаженими.Однак, потребуємо емоцій, щоб жити.

Німецький нейролог Ґеральд Гютер у своїх останніх дослідженнях показує нам, що дитина приходить у світ вже з любов’ю, – це її основний вроджений талант. Відкритість, радість, уважність, креативність, здатність захоплюватись, співпереживати, співчувати – це ті емоції, які накопичують енергію, спричиняють динаміку у розвитку особистості індивідуума. Але з часом любов ця зраджена, радість відкриттів цинічно нівельована, довіра використана, співчуття заховане. Наступає підлітковий вік, який, за словами українського науковця Сергія Іванюка, – емоційно найстрашніший період у житті людини.

МІЖНАРОДНИЙ ЛІТЕРАТУРНО-МИСТЕЦЬКИЙ КОНГРЕС ЕКСПЕРТІВ «Емоція і Дитина» (2019) організовується з метою привернути увагу суспільства до тих зламних моментів у житті людини, які її руйнують у дитинстві, або ж ощасливлюють. Консерватизм, лібералізм – як наслідки. Радикалізм та толерантність. Інфантильність та динаміка. Любов і злоба.

Основна вимога постмодерної художньої творчості для дітей та підлітків, яка вимушена сьогодні конкурувати із масою різних інших розважальних та інформаційних засобів, перемагає в колі сучасного читача завдяки від початку прописаній емоції. Лише тоді та чи інша тема здатна привернути увагу і зачепити дитину. Розмитість кордонів, вікових меж. Багатоадресне мистецтво. Ілюстрація як частина мультитексту для дітей. Кіно та аніме. Музика в художньому наративі для дітей та підлітків. Інтертекст та інтердисциплінарність. Цінності, пріоритети, орієнтири. Емоції.

Уляна Баран,

президент Центру дослідження
літератури для дітей та юнацтва

Основні напрямки роботи конференції:

 1. Дитяча література в історичному зрізі.
 2. Ілюстрація у літературі для дітей та підлітків.
 3. Текст та інтертекст у літературі для дітей та підлітків.
 4. Автор – перекладач – читач літератури для дітей та підлітків.
 5. Театр і музика в художній творчості для дітей.
 6. Кіно та аніме.

Теми та тези доповідей (до 2-х сторінок А-4 формату, 14 кегль, 1,5 інтерв., поля: 2,5 х 1 х1 х1, англійською мовою) надсилати до 1 жовтня 2018 р. за адресою: urccyl.new@gmail.com

Конференційний внесок для українців – 300 грн.

Мова конференції – англійська


Організатори

Центр дослідження літератури для дітей та юнацтва
Громадська організація «Аспакларія»

АРХІВ

VII МІЖНАРОДНИЙ СИМПОЗІУМ «ЛІТЕРАТУРА. ДІТИ. ЧАС» ЦЕНТРУ ДОСЛІДЖЕННЯ ЛІТЕРАТУРИ ДЛЯ ДІТЕЙ ТА ЮНАЦТВА (2016 р.)

Щорічний міжнародний мандрівний симпозіум «Література. Діти. Час» - це науково-практичний проект, громадська ініціатива Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва з метою закцентувати увагу літературознавців та педагогів України на важливості та серйозності дослідження літератури для дітей та юнацтва, необхідності розуміння основних тенденцій та проблем у світі розвитку історії та теорії цього специфічного феномену та забезпечити дитячій літературі повноцінне місце у загальній системі літературознавства.

У цьому році Симпозіум презентує роботу ЦДЛДЮ у декілька етапів:

7-8 квітня, Київ, Україна:

Наукова конференція «СУЧАСНА ДИТЯЧА ЛІТЕРАТУРА: НАПРЯМКИ ДОСЛІДЖЕНЬ, ТЕНДЕНЦІЇ, ПРОБЛЕМИ» у співпраці з кафедрою теорії літератури, компаративістики і літературної творчості Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Національним музеєм літератури України.

19-22 травня, Заарбрюкен, Німеччина:

ЦДЛДЮ презентує творчість українських дитячих письменників Лесі Ворониної, Зірки Мензатюк, Володимира Арєнєва та ілюстраторів Катерини Штанко, Анастасії Денисенко та Олени Старанчук в рамках Європейського ярмарку книги для дітей та юнацтва за підтримки Фонду Роберта Боша.

30.05 - 10.06. Львів, Україна:

«Читацькі канікули» в рамках соціокультурного проекту «Вся Україна Читає Дітям» у Європейській домівці від партнерського проекту  Соціокультурний центр «Дітям» (більше інформації).

11 жовтня, Старобільськ, Україна:

Всеукраїнська наукова конференція «Українська література для і про дітей: історичні здобутки й тенденції розвитку» у співпраці з Державним закладом "Луганський національний університет імені Тараса Шевченка”.

Програма VII Міжнародного симпозіуму «Література. Діти. Час»

Міністерство освіти і науки України

Київський національний університет імені Тараса Шевченка

Кафедра теорії літератури, компаративістики і літературної творчості Інституту філології

Національний музей літератури України

Центр дослідження літератури для дітей та юнацтва


Наукова конференція

СУЧАСНА ДИТЯЧА ЛІТЕРАТУРА:

НАПРЯМКИ ДОСЛІДЖЕНЬ, ТЕНДЕНЦІЇ, ПРОБЛЕМИ

м. Київ


7 квітня 2016 р.

Національний музей літератури України


10.00 – 10.20 Лекція «Інтердисциплінарний підхід у дослідженні дитячої літератури: використання наратології для аналізу книг для дітей» від Галини Рис (аспірант Університету Тасманії, дослідниця дитячої літератури, письменниця, автор методики «Творче читання», член Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва», м. Львів).

10.30 – 11.30 Круглий стіл «НАВІЩО КНИЗІ ДЛЯ ДІТЕЙ НАУКОВИЙ ДИСКУРС» (Модератори: Уляна Баран, кандидат філологічних наук, доцент, докторант кафедри літературознавства Національного університету «Києво-Могилянська академія», президент Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва; Мирослава Прихода, кандидат філологічних наук, доцент, доцент кафедри видавничої справи та редагування Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка, член Ради Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва, м. Львів).


12.00 – 13.00 Презентація підручника : Качак Т. Б., Українська література для дітей: підручник / Т. Б. Качак. – К.: Академвидав, 2016. – 350с. Презентує: Тетяна Качак, кандидат філологічних наук, доцент, доцент ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника», член Ради Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва, м. Івано-Франківськ. Модерує: Ірина Мацко, громадський діяч, авторка дитячих творів, керівник креативної студії «ІРИска», член Ради Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва, м. Тернопіль.


16.30 – 18.00 Гала-презентація «ДОРОСЛІ ТАЄМНИЦІ ДИТЯЧИХ ПИСЬМЕННИКІВ» (модератор: Наталя Марченко, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник відділу теорії та методики біобібліографії Інституту біографічних досліджень Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, провідний бібліограф науково-бібліографічного відділу Національної бібліотеки України для дітей, автор-координатор інтернет-ресурсу "Ключ", член Ради Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва, м. Київ).


8 квітня 2016 р.

Інститут філології КНУ імені Тараса Шевченка


9.40 – 12.50 Майстер-класи «ДИТЯЧА ЛІТЕРАТУРА: СПОСОБИ ВЗАЄМОДІЇ АВТОРА І ЧИТАЧА


Майстер-класи від Наталі Трохим, Тетяни Качак, Лілії Овдійчук, членів Ради Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва, експертів з методик читання дітям в рамках соціокультурного проекту «Вся Україна Читає Дітям» для студентів Інституту філології КНУ імені Тараса Шевченка.


Науковий дискурс


9.00 – 10.30 ДИТИНА. ЛІТЕРАТУРА ДЛЯ ДІТЕЙ ТА ЮНАЦТВА.

УНІВЕРСИТЕТСЬКИЙ ТА ШКІЛЬНИЙ КАНОНИ ФОРМУВАННЯ ЧИТАЦЬКОЇ КОМПЕТЕНЦІЇ: ВЗАЄМОДІЯ ТА ВЗАЄМОДОПОВНЕННЯ.


(Аудиторія «Ретро» – ауд. 116)


Модератор: Богдана Салюк, кандидат філологічних наук,

доцент кафедри іноземних мов і методики викладання Бердянського державного педагогічного університету, член Ради Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва, м. Бердянськ.


Регламент: 15 хв.


Борис Шалагінов, доктор філологічних наук, професор, професор кафедри літературознавства Національного університету «Києво-Могилянська академія», член Ради Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва, м. Київ.

Тема: Дитинство і книга: виклики ХХІ століття.


Олена Котусенко, головний спеціаліст відділу змісту освіти мовної політики та освіти національних меншин департаменту загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти і науки України, м. Київ.

Тема: Проблеми вивчення української та зарубіжної літератури в сучасній школі.


Олена Ісаєва, доктор педагогічних наук, професор, зав. каф. методики викладання рос. мови та світової літератури НПУ ім. М.П. Драгоманова, м. Київ.

Тема: «Читацькоцентрична парадигма сучасної літературної освіти».


Леся Мірошниченко, доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри методики викладання російської мови і світової літератури НПУ ім. М.П. Драгоманова, м. Київ.

Тема: Специфіка навчання читанню на уроках зарубіжної літератури в середніх класах.


Тетяна Качак, кандидат філологічних наук, доцент, доцент ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника», член Ради Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва, м. Івано-Франківськ.

Тема: Критична рецепція сучасної літератури для дітей та юнацтва: проблеми і перспективи.


Лариса Удовиченко, кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри української літератури і компаративістики Гуманітарний інститут Київського університету імені Бориса Грінченка, м. Київ.

Тема: Сучасна зарубіжна література у шкільних програмах та читацькі інтереси українських старших підлітків.


Олена Костюк, кандидат філологічних наук, викладач кафедри методики викладання російської мови та світової літератури НПУ ім. М.П.Драгоманова, м. Київ.

Тема: Твори дитячої літератури як об`єкт навчальних досліджень школярів: проблеми науково-методичного супроводу.


Світлана Васюта, кандидат педагогічних наук, учитель-методист, учитель української мови і літератури НВК школи-ліцею № 19, член Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва, м. Рівне.

Тема: Лірика для дітей в контексті ноосферної освіти.


Ірина Долгінінська, старший викладач кафедри методики викладання російської мови та світової літератури НПУ ім. М.П.Драгоманова, м. Київ.

Тема: Проблеми рецепції творів зарубіжної дитячої літератури студентами філологічного факультету.


Людмила Сердюкова, кандидат філологічних наук, доцент, доцент Горлівського інституту іноземних мов ДВНЗ «Слов’янський державний педагогічний університет», м. Бахмут.

Тема: Використання українських казок і легенд як навчального матеріалу при викладанні англійської мови.


Оксана Бицько, старший викладач кафедри методики викладання російської мови та світової літератури НПУ ім. М.П.Драгоманова, м. Київ.

Тема: Залучення українських школярів до читання сучасної кримськотатарської дитячої літератури (на прикладі творів Нузета Умерова).


Уляна Баран, кандидат філологічних наук, доцент, докторант кафедри літературознавства Національного університету «Києво-Могилянська академія», президент Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва, м. Львів.

Тема: Дитина. Інтернаціональний канон репрезентативної постмодерної європейської літератури для юнацтва. Цінності.


10.30 – 13.00 СУЧАСНА ДИТЯЧА ЛІТЕРАТУРА: НАПРЯМКИ ДОСЛІДЖЕНЬ, ТЕНДЕНЦІЇ, ПРОБЛЕМИ


(Аудиторія «Ретро» – ауд. 116)


Модератор: Уляна Баран, кандидат філологічних наук, доцент,

докторант кафедри літературознавства Національного університету «Києво-Могилянська академія», президент Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва, м. Львів.


Регламент – 10 хв.


Олена Романенко, доктор філологічних наук, доцент кафедри новітньої української літератури Інституту філології КНУ імені Тараса Шевченка, м. Київ.

Тема: Наскрізні сюжети сучасної української літератури для дітей.


Жанна Клименко, доктор педагогічних наук, професор кафедри методики викладання російської мови та світової літератури НПУ ім. М.П.Драгоманова, м. Київ.

Тема: Проблеми читання очима трьох фантастів (Айзека Азімова, Майка Гелпріна і Ніла Ґеймена).


Віталіна Кизилова, доктор філологічних наук, доцент, професор кафедри філологічних дисциплін Державного закладу «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка», член Ради Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва, м. Старобільськ.

Тема: Вітаїстичні тенденції у прозі про дітей періоду другої світової війни.


Наталія Богданець-Білоскаленко, доктор педагогічних наук, доцент кафедри української літератури і компаративістики Гуманітарного інституту Київського університету імені Бориса Грінченка, м. Київ.

Тема: Особливості розвитку літератури для дітей (сер. ХІХ - поч. ХХІ ст.)


Лариса Лебедівна, кандидат філологічних наук, вчений секретар Національного університету «Києво-Могилянська академія», член Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва м. Київ.

Тема: Життя видатних: український герой у дитинстві.

 

Олена Чепурко, кандидат філологічних наук, доцент кафедри методики викладання російської мови і світової літератури НПУ ім. М. Драгоманова, м. Київ.

Тема: Діти в літературі чи література для дітей: проблеми розвитку української дитячої літератури.


Тетяна Тарасюк, кандидат філологічних наук, доцент кафедри історії та культури української мови Інституту філології та журналістики Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, м. Луцьк.

Тема: Типологічні ознаки українських абеток


Тамара Бабійчук, кандидат педагогічних наук, викладач-методист Бердичівського педагогічного коледжу, м. Бердичів.

Тема: Сучасна літературна казка від Поліщуків.


Лілія Овдійчук, кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри української мови та методик викладання історико-філологічного факультету ПВНЗ «Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка С. Дем’янчука», член Ради Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва м. Рівне.

Тема: Біографічна повість В. Рутківського: "Потерчата" : спогад та ідентичність.


Наталія Манюх, кандидат філологічних наук, доцент кафедри філології та перекладу Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, м. Івано-Франківськ.

Тема: Художня традиція В. Дрозда у сучасній українській літературі для дітей та юнацтва.


Оксана Приймачок, кандидат філологічних наук, доцент кафедри історії та культури української мови Інституту філології та журналістики Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, м. Луцьк.

Тема: Українські реалії в російськомовному перекладі дилогії М. Стельмаха "Гуси-лебеді летять" та "Щедрий вечір".


Тамара Бакіна, кандидат філологічних наук, доцент, доцент кафедри теорії та історії світової літератури імені професора В.І.Фесенко, Київський національний лінгвістичний університет, м. Київ.

Тема: Жанрова парадигма української літератури для дівчат.


Лариса Круль, кандидат філологічних наук, доцент ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника», член Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва м. Івано-Франківськ.

Тема: Літературні ремінісценції у повісті «140 децибелів тиші» Андрія Бачинського.


Олександра Гриневич, аспірантка Інституту літератури імені Тараса Шевченка НАН України, м. Київ

Тема: Підліток у світі травмованих дорослих: психоаналітичний аспект повісті "Марта з вулиці Святого Миколая" Дзвінки Матіяш.


Світлана Богдан, кандидат філологічних наук,професор, завідувач кафедри історії та культури української мови Інституту філології та журналістики Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, м. Луцьк.

Тема: Епістолярний етикет Малого Вовчика як стильова домінанта текстів Іана Вайброу.


Богдана Салюк, кандидат філологічних наук, доцент кафедри іноземних мов і методики викладання Бердянського державного педагогічного університету, член Ради Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва, м. Бердянськ.

Тема: Інтертекст дитячої літератури в англомовній рок-поезії.


Анжела Мельник, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри методики викладання російської мови та світової літератури НПУ імені М.П. Драгоманова, м. Київ.

Тема: Тематика та проблематика повісті Девіда Алмонда "Скелліг"


Оксана Панько, здобувач кафедри світової літератури ЛНУ ім. Івана Франка, старший викладач кафедри міжнародних комунікацій ф-ту туризму УжНУ, член Ради Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва, м. Ужгород.

Тема: Фантастичне у поетиці сприйняття читача-дитини: Роальд Дал " Чарлі та Великий Скляний Ліфт"


Людмила Давидюк, кандидат педагогічних наук, доцент, професор кафедри методики викладання російської мови і світової літератур НПУ ім. М. Драгоманова, м. Київ.

Тема: Іспанська дитяча література ХХ – ХХІ століття: шлях до українського читача.


13.00 – 14.30 Круглий стіл «СУЧАСНА ДИТЯЧА ЛІТЕРАТУРА. ЯКА ВОНА? ЧОГО ОЧІКУЮТЬ ЧИТАЧІ?»


(Мистецька зала – ауд. 63)


Модератор: Людмила Грицик, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри теорії літератури, компаративістики і літературної творчості Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, член Ради Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва, м. Київ.


14.30 – 16.00 Круглий стіл «СУЧАСНА УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА ДЛЯ ДІТЕЙ: ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ, ПОСТАТІ, ТВОРИ». За участю видавців і дитячих письменників.


(Мистецька зала – ауд. 63)


Модератор: Лілія Овдійчук, кандидат педагогічних наук, доцент,

доцент кафедри української мови та методик викладання історико-філологічного факультету ПВНЗ «Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка С. Дем’янчука», член Ради Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва м. Рівне.


16.15 – 17.15 Круглий стіл «СУЧАСНА ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА ДЛЯ ДІТЕЙ ТА ЮНАЦТВА».


Модератор: Тетяна Качак, кандидат філологічних наук, доцент,

доцент ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника», член Ради Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва, м. Івано-Франківськ.


 • на прикладі чеської дитячої літератури –к.ф.н. І. Забіяка, перекладач, дослідник,

 • на матеріалі білоруської дитячої літератури – к.ф.н. К. Зайцева, ведуча «Школяди»,

 • на прикладі азербайджанської дитячої літератури – к.філ.н. З. Алієва, літературознавець, тюрколог,

 • на прикладі перекладної дитячої літератури – Н. Трохим, поет, перекладач «Пітера Пена» Джеймса Метью Баррі, лауреат премії імені Максима Рильського, заступник президента Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва, м. Львів.

 • на прикладі німецькомовної дитячої літератури – к.філ.н. У. Баран, докторант кафедри літературознавства Національного університету «Києво-Могилянська академія», президент Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва, м. Львів.

 

Організатори

Міністерство освіти і науки України
Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Кафедра теорії літератури, компаративістики і літературної творчості Інституту філології
Національний музей літератури України
Центр дослідження літератури для дітей та юнацтва

Інформаційні партнери

 

VI МІЖНАРОДНИЙ СИМПОЗІУМ «ЛІТЕРАТУРА. ДІТИ. ЧАС»

м. Львів, вересень 2015 р.
в рамках Всеукраїнського соціокультурного проекту «Вся Україна Читає Дітям»

Спеціальний гість:

Ірена Кожмінська, президент фундації «Вся Польща Читає Дітям» за підтримки Польського інституту у Києві.

Лілія Овдійчук: VI Міжнародний симпозіум «Література. Діти. Час»: новий формат

Цьогоріч Міжнародний симпозіум “Література. Діти. Час» стартував одночасно з подією, яка у культурно-мистецькому житті Львова відіграє особливу роль. Йдеться про 22-ий Форум видавців і читачів, який, як своєрідний лакмусовий папірець, перевіряє твори письменників на справжність. Саме у цьому поєднанні: Симпозіум та Форум – відбувалися усі заходи ЦДЛДЮ. Адже усі члени Центру або автори презентованих на Форумі книг, або їх читачі.

Відкриття, круглі столи, наукова конференція, закриття симпозіуму тривали в часі з 9 до 12 вересня 2015 року, і просторі, переміщаючись із «Дзиґи» на вул. Вірменській до Західного наукового центру через вул. Коперніка.

Під час круглих столів «Актуальні питання видання та популяризації дитячої та підліткової книги в Україні» та «Вся Україна Читає Дітям – Вся Польща Читає Дітям»: шляхи реалізації та об’єднання проектів. Перспективи співпраці» присутні ділилися досвідом проведення різних форм роботи із залучення дітей до читання: авторські, творчі, багатомовні читання, читання у телеефірі, читання й обговорення книг у «Колі» тощо.

Якщо детальніше, то це сценічні читання «Комедія дель пАРТа», координатор – Ольга Довгань-Левицька за методологією Мартіни Дюкве, експерта Фонду читання з Німеччини; фестивальні бібліотечки під відкритим небом в рамках фестивалю "Франко. Місія" (2013р.) у дружній співпраці з МО "Дзига" в Поповичах та Нагуєвичах; спеціальна програма на Закарпатському телебаченні Тиса-1 – "Читайте з нами!" з Галиною Малик, «Клуб сімейного читання» з Іриною Концевич (керівник "Європейської домівки", Львів), літературні читання «Коло книжки»: читання та обговорення улюблених книжок підлітків у Книгарні «Є» (Мирослав Вовк (НСОУ «Пласт»); презентація проекту в передачі «Мамина школа» на ТТБ з Мариною Котенко та Іриною Мацко у Тернополі. Дуже позитивно-емоційну реакцію викликав виступ Алли Соколовської з Бережанського краєзнавчого музею, яка репрезентувала фотодобірку проведених різноманітних форм читань. Отже, складова симпозіуму, що концентрувалася у фестивалі для дітей «Дивокрай», трансформувалася у всеохопний проект «Вся Україна читає дітям». Тим паче креатив, який проявили члени Центру, перевершив усі сподівання. Адже до роботи долучилися бібліотекарі, вчителі, батьки, словом, «небайдужа сотня» тих, хто хоче, аби діти виростали справжніми українцями. Особливо важливо це на Сході України. Про це говорила Оксана Проселкова, ініціатор Літніх та Зимових читань у Краматорську. Про роботу цієї Східноукраїнської філії ЦДЛДЮ змогла дізнатися уся інтелектуально-творча Україна з опублікованого в «Літературній Україні» інтерв’ю з Оксаною Проселковою (від 20 серпня 2015 р).

Проте не оминули учасники круглого столу проблем, адже такий важливий для України та її європейського майбутнього проект не набув державної підтримки. Він прокладає собі дорогу завдяки ентузіазму окремих непересічних і небайдужих людей у регіонах. Треба визнати, що окремим учасникам симпозіуму довелося майже одночасно бути у двох важливих місцях: на Форумі, де відбувалися презентації книг (Галини Малик, Олександра Гаврюша, Наталі Трохим, Ірини Мацко) чи зустрічі, інтерв’ю (Оксана Проселкова) та на вул. Матейка, 4. На жаль, тому не всі всіх почули.

День третій – науковий – цілком відповідав своєму статусу, оскільки зібралися дослідники дитячої літератури з різних регіонів України: Уляна Баран зі Львова, Віталіна Кизилова з Луганська (нині в м. Старобільськ), Лариса Лебедівна з Києва, Богдана Салюк з Бердянська, Оксана Панько з Ужгорода, Наталя Гоголь із Глухова, Володимир Півень з Краматорська, Лариса Куца з Тернополя, Лілія Овдійчук з Рівного.

Почесний гість наукового симпозіуму – Людмила Василівна Грицик, доктор філологічних наук, завідувач кафедри теорії літератури, компаративістики і літературної творчості Національного університету імені Тараса Шевченка, м. Київ, – представила напрацювання з теми «Дитяча література: компаративний метод дослідження». Людмила Василівна відповіла на запитання учасників наукового зібрання, оскільки має значний досвід, знання усіх тонкощів різновекторних досліджень, володіння методикою їх проведення та навичками структурування наукових робіт.

Як завжди, презентовані доповіді членів ЦДЛДЮ відображали наукові зацікавлення авторів з історії та теорії української та зарубіжної літератури. Ґрунтовна і концентрована доповідь У. Баран в образній формі розкрила «Нескінченну історію» літератури для дітей та юнацтва через напрями дослідження літератури для дітей та юнацтва в Україні. Виступи науковців були своєрідним різнобічним продовженням і доповненням цієї нескінченної історії. Адже у наукових розвідках йшлося про хронотоп, архетипні сюжети, наративні моделі, типологію інтертексту, рецептивні аспекти, про зміну канонів тощо. Об’єктом досліджень в основному слугували тексти сучасної дитячої української та зарубіжної прози.

Час від часу до доповідачів зверталися з питаннями, навіть виникали дискусії. Зокрема, доповідь Віталіни Кизилової (у 2014 році захистила докторську дисертацію з дитячої літератури в Києві, оскільки рідний Луганськ був у зоні війни) «Як я руйнувала імперію» Зірки Мензатюк: авторська модель інтерпретації історичної епохи» була своєрідною відповіддю новітнім критикам (В. Вздульській, В. Чернишенку, І. Грищук, О. Купріян та ін.), які написали у свій час розгромні рецензії на твір «Як я руйнувала імперію». На сайті ЦДЛДЮ розміщена відповідь Зірки Мензатюк молодим критикам, які «прочитали» текст навиворіт. Цей твір належить до історичного жанру. І хоча історія розвалу радянської імперії ще дихає в спину, той, хто її пережив, абсолютно солідарний з автором. Адже події, почуття, враження, оживлені автором у художній тканині тексту, свіжі, гострі, абсолютно правдиві й реалістичні. Можливо, молодим критикам не зрозуміти цей період, оскільки у кінці 80-их вони ще гралися ляльками і не думали про те, як би непомітно пронести на мітинг блакитно-жовту стрічку чи як виготовити вручну якомога більше рухівських значків.

Отож, доповідь професора Кизилової – аргументована й науково виважена відповідь нашим і не нашим (до українських долучився російський критик О. Бобров) критикам, які цю історичну повість недопрочитали, недозрозуміли, але підняли бурю у склянці води. Нам би радіти, що з’явився (вперше!) твір для дітей такої проблематики і такого рівня.

Протягом усієї роботи симпозіуму цікавим доповідачем, уважним слухачем була Ірена Кожмінська, спеціальний гість Польського інституту в Києві, президент фундації «Вся Польща читає дітям», давня добра знайома членів ЦДЛДЮ ще з 2013 року. У рамках нинішнього симпозіуму було обговорено питання співпраці українських та польських ентузіастів щодо форм співпраці з реалізації проектів «Вся Україна читає дітям» та «Вся Польща читає дітям».

Найважливішими є три напрями роботи:

 • обмін «Золотими списками творів рідної та зарубіжної літератури»,
 • переклад талановитих творів українських авторів (Галини Малик «Злочинці з паралельного світу», Володимира Рутківського «Потерчата», та Мар’яни Прохасько, Тараса Прохаська «Хто зробить сніг» та ін. ) польською мовою і навпаки: тексти польських письменників в українських перекладах.

Важливою справою є також переклад праці І. Кожмінської та Ельжбети Ольшевської «Виховання через читання» як своєрідного методичного посібника для вихователів, учителів, методистів, котрі хочуть реалізовувати в Україні цей потужний і перспективний у плані масового прилучення дітей до читання проект.

У резолюції симпозіуму зазначено ще й таке: створення «Першої книги вашої дитини» на основі книги Ірени Кожмінської, з урахуванням національної специфіки та ментальних рис. Це видання повинно бути масовим, оскільки призначене для дітей, які щойно народилися, тому вручається батькам ще у пологовому будинку. Проте без потужної державної та меценатської підтримки це лише нездійсненна мрія.

Дуже багато суттєвих порад і настанов учасники симпозіуму отримали від Ольги Клименко, з Польського інституту в Україні. Її досвід у реалізації різних проектів неоціненний, а підтримка сприятиме здійсненню задуманого у найближчій перспективі.

Несподівано географічні простори підтримки ЦДЛДЮ розширилися з доброї волі заокеанської гості. Дружина посла Канади в України Оксана Смеречук зацікавилася проектами Центру і пообіцяла сприяння у справі обміну та поширення золотих списків літературних творів для читання дітьми в Україні в перекладах та для ознайомлення з ними українських дослідників дитячої літератури для подальших наукових студій.

Отже, план дій на найближчий час окреслено, залишається його поступова реалізація. Наступний, уже VII симпозіум «Література. Діти. Час», відбудеться у Києві в Національному університеті імені Тараса Шевченка. Недаремно ж симпозіум отримав назву – мандрівний. І шлях його з нашої, духовно-культурної столиці, яким є Львів, до Києва, столиці ментально-цивілізаційної, був тривалим і непростим, але успішним і результативним. Попереду рік інтенсивної праці. Хочеться побажати нам усім натхнення, удачі, реалізації задуманого, а також всебічного сприяння, матеріальної й моральної підтримки масштабних проектів Центру державцями та меценатами.

Програма VI Міжнародного симпозіуму «Література. Діти. Час»

9 вересня, середа


Відкриття
VI Міжнародного симпозіуму «Література. Діти. Час» о 17 год. за адресою вул. Вірменська,35 (МО «Дзига»).

Центр Дослідження Літератури для Дітей та Юнацтва пропонує 9 вересня учасникам Симпозіуму відвідати заходи, які організовує Українська бібліотечна асоціація в рамках Бібліотечного форуму та Форуму видавців:


11:00-11:45    круглий стіл «Якісні зміни бібліотек задля забезпечення сталого розвитку України: пошук майбутнього. Розвиток читання через систему соціального партнерства».
Львівська обласна бібліотека для дітей (вул. В. Винниченка, 1)  


12:00-12:45    майстер-клас презентація книги "Хороший настрій з Джуді Муді" від «Видавництва Старого Лева», м. Львів
Львівська центральна бібліотека для дітей (вул. Окуневського, 3)        


15:00-18:00    презентація книги  
Презентація новинок Видавництва УКУ спеціально до Форуму Видавців
Видавництво Українського Католицького Університету, м. Львів
Український католицький університет → Філософсько- богословський факультет, конференц-зал (вул. Хуторівка, 35а)  


15:00-15:45    майстер-клас     
Реклама книги у соціальних мережах: взаємодія бібліотеки і видавництва
Львівська обласна державна бібліотека для юнацтва (пл. Ринок, 9)       


15:00-16:30    дискусія   
Розмова на тему «Тексти в театрі, тексти про театр» за участі провідних критиків та драматургів українського театру з  циклу Театр:InsideOut -  спільного проекту Центру міської історії та Мистецької майстерні “Драбина”
Центр міської історії Центрально-Східної Європи
“Драма.UA”
Перший український театр для дітей та юнацтва → мала сцена (мала сцена, вул. Гнатюка, 11)           


16:00-16:45    презентація книги  
Презентація академічних журналів.
Видавництво"Лаурус"
Український католицький університет → Багатофункціональний академічний корпус (вул. Козельницька, 2а, Львів, Львівська область, Україна, 79000)      


16:00-16:45    дискусія 
Книга і бібліотека у житті українських та американських військових: відкрита дискусія
Львівська обласна державна бібліотека для юнацтва (пл. Ринок, 9)      


19:00-20:45    відкриття

Урочиста церемонія відкриття 22-го Форуму видавців у Львові і 10. Львівського міжнародного літературного фестивалю

Філармонія (вул. Чайковського, 7).

 

10 вересня, четвер


Вся Україна Читає Дітям

Західний науковий центр НАНУ та МОНУ, вул. Матейка,4

З 9:00 реєстрація учасників VI Міжнародного симпозіуму «Література. Діти. Час.»


10:00-13:00 круглий стіл «Актуальні питання видання та популяризації дитячої та підліткової книги в Україні».


Координатор та модератор:

Оксана Проселкова,

учитель української мови та літератури Краматорської загальноосвітньої ЗОШ І-ІІІ ступенів № 11, м. Краматорськ,
голова Східноукраїнської філії Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва,
координатор проекту «Вся Україна Читає Дітям – Краматорськ».


13:00 – 14:00 перерва на обід


14:00-17:00 круглий стіл «Вся Україна Читає Дітям – Вся Польща Читає Дітям»: шляхи реалізації та обєднання проектів. Перспективи співпраці.

 

Виступаючі:

Олександра Коваль
президент Форуму видавців

Ірена Кожмінська
президент фундації «Вся Польща Читає Дітям»

Уляна Баран
координатор проекту «Вся Україна Читає Дітям»,
президент Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва

Наталя Трохим
координатор проекту «Багатомовне читання»,
поетеса,
перекладач,
директор видавництва «Джезва»,
член Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва

Олена Адронатій
співкоординатор проекту «Коло книжки»,
голова ГО «Гілель»

Галина Малик
координатор проекту «Вся Україна Читає Дітям – Ужгород»,
дитяча письменниця

Оксана Панько
півкоординатор проекту «Вся Україна Читає Дітям – Ужгород»,
член Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва

Олександр Гаврош
співкоординатор проекту «Вся Україна Читає Дітям – Ужгород»,
дитячий письменник,
журналіст

Тетяна Качак
координатор проекту «Вся Україна Читає Дітям – Івано-Франківськ»,
голова Івано-Франківської філії Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва

Ірина Мацко
координатор проекту «Вся Україна Читає Дітям – Тернопіль»,
голова Тернопільської філії Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва)

Алла Соколовська
координатор проекту «Вся Україна Читає Дітям – Бережани»,
голова ГО «Рідне місто»

Євгенія Канчура
координатор проекту «Вся Україна Читає Дітям – Житомирщина»,
член Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва

Віталіна Кизилова
координатор проекту «Вся Україна Читає Дітям – Луганщина»,
член Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва)

Оксана Проселкова
координатор проекту «Вся Україна Читає Дітям – Краматорськ»,
голова Східноукраїнської філії Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва)

Валентина Бочковська
директор Музею книги та друкарства України

Наталя Марченко
старший науковий співробітник Інституту біографічних досліджень НБУВ,
автор-координатор інтернет-ресурсу «КЛЮЧ»,
член Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва

Юрій Зражевський,
заступник директора Українського інституту нормативної інформації,
керівник проекту «Інформаційне забезпечення загальноосвітнього навчального закладу»,
керівних творчої групи інноваційного освітнього проекту «Шкільна електронна бібліотека «ШБІЦ-інфо».

 

19:00-21:00    відкриття
Церемонія нагородження премії "Найкраща книга Форуму видавців" і урочисте відкриття 22-го міжнародного книжкового Форуму видавців у Львові.
Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької (просп. Свободи, 28)

 

11 вересня, п’ятниця


Наукова конференція «Література для дітей та юнацтва: історія, теорія, практика»
Західний науковий центр НАНУ МОНУ, вул. Матейка,
4

 

10:00 – 11:00
Тема:
Що читають діти Польщі, – «Золоті списки рекомендованої літератури для дітей та підлітків» від фундації «Вся Польща Читає Дітям».
Доповідач:
Ірена Кожмінська
президент фундації «Вся Польща Читає Дітям».


Тема:
«Нескінченна історія» літератури для дітей та юнацтва: Напрями дослідження літератури для дітей та юнацтва в Україні.
Доповідач:
Баран Уляна Святославівна,
кандидат філологічних наук,
президент Центру Дослідження Літератури для Дітей та Юнацтва,
м.Львів.


Тема:
Дитяча література: компаративний метод дослідження
Доповідач:
Грицик Людмила Василівна,
доктор філологічних наук,
завідувач кафедри теорії літератури, компаративістики і літературної творчості Національного університету імені Тараса Шевченка,
м. Київ.


Тема:
Далеке як необхідне, або чому ми потребуємо літератури з наповненням давньоукраїнськими світоглядними засадами (на матеріалі підліткової літератури)
.
Доповідач:
Півень Володимир Федорович,

кандидат філологічних наук,
доцент кафедри філології та методики викладання мов Краматосрького економіко-гуманітарного інституту,
м. Краматорськ.

 

11:00 – 11:30 перерва на каву/чай

 

11:30 – 14:00

Тема:
Архетипний сюжет Королівства: ностальгія сучасної людини за Раєм.
Доповідач:
Лебедівна Лариса Іванівна,
кандидат філологічних наук, вчений секретар Національного університету «Києво-Могилянська Академія»,
член Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва,
м.Київ.

 

Тема:
«Як я руйнувала імперію» Зірки Мензатюк: авторська модель інтерпретації історичної епохи.
Доповідач:
Кизилова Віталіна Володимирівна,

доктор філологічних наук,
професор кафедри філологічних дисциплін Державний заклад «Луганський національний університет імені Тараса Шевченка»,
член Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва,
м. Старобільськ, Луганська обл.

 

Тема:
Проблема юного героя у повісті Зірки Мензатюк «Як я руйнувала імперію».

Доповідач:
Круль Лариса Миколаївна,
кандидат педагогічних наук,
доцент Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника,
член Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва,
м.Івано-Франківськ.

 

Тема:
Типологія інтертексту в романі Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра».

Доповідач:
Салюк Богдана Анатоліївна,
кандидат філологічних наук,
доцент кафедри іноземних мов і методики викладання Бердянського державного педагогічного університету,
член Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва,
м. Бердянськ.

 

Тема:
Типологія образів дітей у сучасній українській реалістичній прозі для підлітків.

Доповідач:
Качак Тетяна Богданівна,

кандидат філологічних наук,
доцент Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника,
член Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва,
м. Івано-Франківськ.

 

14:00 – 15:00 перерва на обід

 

15:00 – 17:00

Тема:
Особливості хронотопу у сучасній фантастичній прозі та фентезі для дітей.

Доповідач:
Овдійчук Лілія Миколаївна,
кандидат педагогічних наук, доцент кафедри української мови та методик викладання ПВНЗ «Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка С. Дем’янчука, член Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва,
м. Рівне.

 

Тема:
Гра хронотопів у повісті Івана Андрусяка "Вісім днів із життя Бурундука".

Доповідач:
Куца Лариса Петрівна,
кандидат філологічних наук, кафедри філологічних дисциплін початкової освіти Тернопільського національного педагогічного університету імені В. Гнатюка,
член Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва,
м. Тернопіль.

 

Тема:
Зображення сім’ї в німецькому психологічному романі для дітей 1980-1990-х років.

Доповідач:
Єнальєва Ольга Анатоліїівна,

аспірант; викладач кафедри германської філології Чорноморського державного університету імені Петра Могили,
член Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва,
м. Миколаїв.

 

Тема:
Авторська інтенція та її реалізація в творчості Роальда Дала.
Доповідач:
Панько Оксана Іванівна,
здобувач кафедри світової літератури ЛНУ ім. Івана Франка;
ст. викладач кафедри міжнародних комунікацій ф-ту туризму УжНУ,
член Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва,
м. Ужгород.

 

 

12 вересня, субота


Наукова конференція
«Література для дітей та юнацтва: історія, теорія, практика»

(Західний науковий центр НАНУ МОНУ, вул. Матейка, 4)

 

Тема:
Дитяча книга як індикатор "кордону": які "межі" ми окреслили?

Доповідач:
Марченко Наталя Петрівна,
ст.н.с. Інституту біографічних досліджень НБУВ,
провідний бібліограф НБУ для дітей,
к. іст. наук.,
дослідник дитячої літератури,
член Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва, 
м.Київ.

 

Тема:
<Рецепція  концепту війни у повісті В.Рутківського «Потерчата»»: ноосферний аспект
Доповідач:
Васюта Світлана Дмитрівна,
кандидат педагогічних наук,
учитель-методист,
учитель української мови і літератури НВК школа-ліцей № 19,
член Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва,
м. Рівне.

 

Тема:
Сучасна українська дитяча література: актуальні вектори дослідження.

Доповідач:
Зайцева Катерина Валеріївна,
кандидат філологічних наук,
журналіст, Національна радіокомпанія України,
член Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва,
м. Київ.

 

Тема:
Українська підліткова література в шкільній програмі: зміна канону.

Доповідач:
Слижук Олеся Алімівна,
кандидат педагогічних наук,
доцент кафедри української літератури Запорізького національного університету,
член Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва,
м. Запоріжжя.

 

Тема:
Психологія характеру підлітка в сучасній літературі для дітей та юнацтва (на матеріалі повістей Оксани Лущевської "Інший дім" та Сергія Гридіна "Не такий").

Доповідач:
Хороб Марта Богданівна,
кандидат філологічних наук,
доцент Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника,
м. Івано-Франківськ.

 

16:00 – 18:00 Продовження засідання учасників круглого столу проекту «Вся Україна Читає Дітям», «Вся Польща Читає Дітям».

Підведення підсумків роботи Міжнародного симпозіуму «Література. Діти. Час».

МО «Дзига», вул. Вірменська, 35.

 

13 вересня, неділя


ПРОГРАМА ФОРУМУ ВИДАВЦІВ

Інформаційні партнери

V МІЖНАРОДНИЙ СИМПОЗІУМ «ЛІТЕРАТУРА. ДІТИ. ЧАС»

 • Лілія Овдійчук, м. РівнеV Міжнародний симпозіум «Література. Діти. Час» у Миколаєві, або Мистецтво інтелектуально-творчого єднання// Методичні діалоги. Науково-методичний журнал. – К.: 2014 – №5. – C. 52-55.