Розвиток літератури для дітей та юнацтва, формування громадського інтересу до книжки та читання, актуалізація дослідження дитячої літератури – поле діяльності Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва. Українська громадська організація, заснована у 2009 році у Львові, успішно реалізовує низку соціокультурних проектів, серед яких «Вся Україна читає дітям». Уляна Баран, президент Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва, кандидат філологічних наук, доцент, докторант кафедри літературознавства Національного університету «Києво-Могилянська академія» налагодила тісну співпрацю з українськими та зарубіжними інституціями, залучила до діяльності Центру дослідників дитячої та підліткової літератури, експертів з промоції читання, письменників, бібліотекарів, студентів, учнів, читачів.

Традицією, науковим експериментальним проектом Центру є щорічний мандрівний Міжнародний симпозіум «Література. Діти. Час» та фахове однойменне видання «Науковий вісник Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва «Література. Діти. Час».

7-8 квітня у Національному музеї літератури України та Київському національному університеті імені Тараса Шевченка відбувся VІІ Міжнародний симпозіум «Література. Діти. Час». Круглий стіл «Навіщо дитині для дітей науковий дискурс» розпочався з цікавої лекції Галини Рис, аспірантки Університету Тасманії, дослідниці дитячої літератури, письменниці, автора методики «Творче читання», члена ЦДЛДЮ. Фахову розмову лектор побудувала на аналізі інтердисциплінарного підходу у вивченні дитячої літератури, актуальності створеної для дослідження живопису, кіно та дорослої літератури методології провідного наратолога та мистецтвознавця, авторки книги «Наратологія» Міке Бал у студіях літератури для дітей.

Модератори круглого столу Мирослава Прихода та Уляна Баран побудували плідний діалог між науковцями, експертами з методик читання та класифікацій читата Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва (Тетяна Качак, Лариса Круль, Оксана Панько, Наталя Марченко та ін.) та Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова (Жанна Клименко, Олена Ісаєва, Анжела Мельник, Олена Костюк, Ірина Долгінінська, Оксана Бицько та ін.), Київського університету ім. Бориса Грінченка (Наталія Богданець-Білоскаленко) та вчителями шкіл Києва. Обговорювали шкільні підручники, акцентували на змісті навчальних програм з літератури, підняли проблему опрацювання біографічних довідок письменників. Наталія Марченко розповіла про відкриті архіви та матеріали з дитячої літератури, які чекають дослідників у бібліотеках.

У рамках симпозіуму відбулась презентація підручника «Українська література для дітей та юнацтва» (ВЦ «Академія», 2016) Тетяни Качак, кандидата філологічних наук, доцента ДВНЗ «Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника», члена Ради ЦДЛДЮ. Презентацію модерувала Ірина Мацко, член Ради ЦДЛДЮ. В адресованому майбутнім педагогам, дитячим психологам, фахівцям із дитячого читання, працівникам бібліотек, батькам, авторам і дослідникам творів для дітей та юнацтва підручнику Тетяна Качак пропонує естетично вмотивовану періодизацію історії літератури для дітей та юнацтва, розкриває її особливості, методику аналізу та інтерпретації творів фольклору і найпомітніших авторів від давнини до сьогодення.

Наталія Марченко, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник відділу теорії та методики біобібліографічних досліджень Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського організувала інтерактивну та мультимедійну гала-презентацію «Дорослі таємниці дитячих письменників» за участі Анатолія Григорука, Марії Морозенко, заслуженої артистки України Світлани Мирводи, яка виконала пісні на вірші поетеси Тетяни Череп-Пероганич. Президент ЦДЛДЮ Уляна Баран зачитала дорослі вірші прекрасної дитячої письменниці Галини Малик.

У рамках симпозіуму відбулась наукова конференція «Сучасна дитяча література: напрямки досліджень, тенденції, проблеми», організаторами якої виступили Уляна Баран та Людмила Грицик, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри теорії літератури, компаративістики і літературної творчості Інституту філології КНУ ім. Тараса Шевченка, член Ради ЦДЛДЮ. Вступне вітальне слово до учасників конференції належало Людмилі Грицик. У форматі Наукового дискурсу «Дитина. Література для дітей та юнацтва. Університетський та шкільний конони формування читацької компетенції: взаємодія та взаємодоповнення» (модератор – Богдана Салюк) свої доповіді презентували Борис Шалагінов, Олена Котусенко, Олена Ісаєва, Олена Костюк, Людмила Сердюкова, Оксана Бицько, Уляна Баран та ін. Про дослідження літератури для дітей та юнацтва йшла мова у секції «Сучасна дитяча література: напрямки досліджень, тенденції, проблеми» (модератор – Уляна Баран). У цій секції пролунали виступи Олени Романенко, Жанни Клименко, Наталії Богданець-Білоскаленко, Лариси Лебедівни, Тамари Бакіної, Анжели Мельник, Людмили Давидюк, Оксани Панько, Богдани Салюк та ін.

Людмила Василівна Грицик ініціювала круглий стіл «Сучасна українська література для дітей: тенденції розвитку, постаті, твори», який відбувся за участі дитячих письменників Зірки Мензатюк, Лесі Вороніної, Наталії Трохим та поета, директора видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» Івана Малковича.

Експерти з методик читання дітям в рамках соціокультурного проекту Центру «Вся Україна читає дітям» Наталія Трохим, Тетяна Качак, Лілія Овдлійчук і Галина Рис провели майстер-класи «Дитяча література: способи взаємодії автора і читача» для студентів Київського національного університету імені Тараса Шевченка спеціальностей «Українська філологія» та «Літературна творчість».

VІІ Міжнародний симпозіум «Література. Діти. Час» ще раз засвідчив, що література для дітей та юнацтва – повноцінний і багатогранний об’єкт наукових студій. У бесідах, дискусіях, полеміках викристалізовуються уявлення якою є і якою має бути сучасна дитяча література, чого очікують читачі, які прийоми і методики промоції дитячого читання найефективніші.

Тільки спільними зусиллями письменників, видавців, педагогів, бібліотекарів, дослідників можна сформувати громадський інтерес до книжки та дитячого читання як важливого аспекту виховання особистості зокрема та молодого покоління українського суспільства загалом.