Центр дослідження літератури для дітей та юнацтва реалізує проекти, спрямовані на розвиток дитячого читання та популяризацію якісних сучасних книг для дітей з 2009 року. До цього часу за такий відносно невеликий період втілено вже дуже багато проектів. А це: «Люди-легенди» (автор Мар’яна Савка); «Виховна година з книжкою», «Творче читання» (автор Галина Павлишин), «Багатомовне читання» (автор Наталія Трохим), літературний фестиваль «Дивокрай» (який проходить у рамках щорічного симпозіуму «Література. Діти. Час» та охоплює кілька міст України. Це і презентації, зустрічі з авторами, літературні квести, вуличні читання, флеш-моби тощо), щорічне святкування «Міжнародного дня дитячої книги».Перший фестиваль «Дивокрай» відбувся у 2010 році пройшов з великим успіхом у Львові та Львівській області за участю письменників, видавців, діячів культури, науковців, педагогів з усієї України.

Основною метою фестивалю «Дивокрай» є привернення уваги суспільства та громади міста проведення фестивалю до необхідності виховання у молоді потреби, навиків і культури читання, пропаганда престижності читання української дитячої літератури, загалом – отримання доброї освіти і знань, а також популяризація творів сучасних письменників літератури для дітей та юнацтва.

Заходи, організовані з метою привернути якнайбільше фахової уваги до літератури для дітей та юнацтва. Фестиваль «Дивокрай» проводиться чи не єдиний в Україні і охоплює майже усіх дітей дошкільного та шкільного віку у місці проведення. Тому важливим є організація такого фестивалю одночасно у всіх великий містах України. Заходи для реалізації мети фестивалю були різноманітні і долучали читача до книжки з різних сторін: авторські зустрічі, майстер-класи, театральні вистави дитячих колективів, вуличні пластові читання, духовні читання. Проводилися вони длядітей шкільного віку та їх батьків, вчителів, педагогічних працівників, науковців, всіх жителів міст.

Щодо ефекту від проведення, то у 2012 році під час фестивалю у Тернополі відбулося двадцять дев`ять авторських зустрічей, в яких було задіяно більше 500 дітей, п`ять творчих зустрічей - 50 дітей дошкільного віку, три вуличні читання, які провели пластуни - 50 дітей середнього шкільного віку. Курсував, як і в 2011 році літературний корабель за участю бібліотекарів та НСОУ ПЛАСТ і охопив близько 60 дітей-сиріт, діти мали змогу знову покататися на ретро-тролейбусі, погратися в квестові ігри в супермаркеті Новус – 20 дітей середнього шкільного віку. Для бібліотекарів та шкільного активу, вчителів української мови, вчителів початкових класів проведено було читацьку конференцію, круглий стіл.

13 вересня 2013 року у рамках 20-го ювілейного Форуму видавців у Львові від Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва з питань раннього виховання дитини через читання в рамках Міжнародного проекту «Література. Діти. Час» відбулася відкрита дискусія «Вся Україна читає дітям».

«Для популяризації читання підходять усі методи: створення рекомендаційних списків кращих книг для читання, конкурси кращих текстів сучасних авторів, підтримка авторів-укладачів збірників творів для дітей тощо» - говорить Тетяна Качак – доцент кафедри філології та методики початкової освіти Прикарпатського національного університету.

Використовуючи досвід польських колег варто впровадити: сімейне читання, читання в дитячих закладах, читання бібліотекарями та вчителями дітям з якими вони працюють.

Читають дітям і у дошкільних навчальних закладах. Окрім програмових книг та творів, додатково читають вихователі, керуючись як власною ініціативою, так і беручи увагу у різних конкурсах, проектах, акціях. Прикладом може бути проведення Марафону читання «Розкажи дитині казку», ініційованих Львівською міською радою і проведеного у дошкільних закладах міста за участі відомих артистів, спортсменів, журналістів та громадських діячів.

Важливість читання у житті і розвитку дитини мають зрозуміти і самі батьки та працювати над цим з перших днів, коли дізнаються, що у них буде маля: читати дитині з перших днів, вибирати разом книги, навчити дитину слухати, коли їй читають та гортати книгу разом з нею, і, звичайно, велику роль відіграє власний дорослий приклад.

Впровадження проекту від ЦДЛДЮ - «Вся Україна читає дітям», який має за мету охопити усі обласні центри України дозволить перейняти і впровадити досвід сусідів а також запропонувати свої проекти. «Якщо ми хочемо жити у країні розумних, освічених і культурних людей потрібно потурбуватися про те, щоб щоденне читання вголос стало пріоритетом у наших домівках, садках, школах, у яких вчаться наші діти» вважають у фонді ABCХХІ – «Вся Польща читає дітям!».

Довідка про проект: Соціальний проект, започаткований у Польщі 2001 року фундацією «ABCXXI – Вся Польща читає дітям» з метою популяризувати читання в родинах і підвищувати інтерес до книжки серед підлітків. Фундація співпрацює з більш ніж 30 польськими установами й організаціями в дев’яти країнах, де мешкає польська діаспора. Спочатку вчителі, методисти та інші фахівці з цих країн мають пройти онлайн навчання й дізнатися про методи й інструменти читацької кампанії. Вони спілкуються з польськими дитячими письменниками та експертами фундації. Потому вони готові не лише проводити сеанси читання з дітьми, а й учити батьків спілкуватися з дитячої книжкою.

Мета проекту «Вся Україна читає дітям» - підвищення поінформованості суспільства про важливість читання для дітей з найменшого віку та навчання батьків і вихователів для заохочення раннього інтелектуального розвитку дітей, їх читацьких та комунікативних здібностей; поширення та впровадження ідеї раннього читання дітям. Девіз кампанії: «Читайте дитині від народження 20 хвилин щоденно!».

Проект передбачає створення промоційних роликів для популяризації раннього читання дітям на радіо та телебаченні. Видання та презентація посібника «Творче читання» та ілюстрованої книжечки «Перша книжка моєї дитини» для дітей віком від 6 місяців до 3 років з віршами сучасних українських письменників. Вишколи (презентації, тренінги, інтерактивні семінари тощо) для фахівців у галузі початкової освіти, бібліотек та громадських організацій, які займаються освітою та розвитком дітей з усіх областей України у Львові. Проведення тренерами зустрічей по областях.

У процесі реалізації проекту будуть використані різні методики залучення дитини до читання й розвитку дитини через читання.

«Впроваджуючи в життя цікаві проекти, забезпечуючи спілкування дітей з книгою, з авторами, залучаючи їх до книгочитання, ми створюємо не тільки культ книжки, а й перетворюємо читання з примусу на читання – життєву потребу, на читання-задоволення, читання-комунікацію. Адже інтелектуальною, духовно багатою та високорозвиненою нацією може бути тільки читаюча нація» - говорить Тетяна Качак.

Основним методом популяризації читання серед дітей і підлітків президент фундації «Вся Польща читає дітям» Ірена Кожмінська вважає щоденне читання дітям уголос. Вона закликає батьків та інших дорослих (дідусів, бабусь, вихователів, педагогів) щодня 20 хвилин спілкуватися з дітьми посередництвом книжок. Цього часу досить, аби дитина отримала задоволення від книжки, не знудилась і не втомилася. Ірена проти того, аби дітей змушували читати або вчили цьому завчасно.

Підтримали проект відомі польські співаки, актори, спортсмени й бізнесмени. За їхньою участю було відзнято 14 промофільмів, де вони читають книжки своїм дітям.
Нині цей рух із промоції читання став загальноєвропейським. Його ідеї та методичні матеріали поширюють в Чехії, Словаччині, Литві, також перші кроки робить і Україна.

Фундацію багато разів відзначали національними й міжнародними преміями, зокрема премією «IBBY Asahi Reading Promotion Award» за промоцію читання (2006 року).

2010 року в Україні було започатковано схожий Національний Проект «Україна читає дітям» (координатор – Національна бібліотека України для дітей, у регіонах – обласні бібліотеки), проте він тривав недовго. А вже в 2013-му фундація разом із Центром дослідження літератури для дітей та юнацтва започаткувала всеукраїнську акцію «Вся Україна читає дітям», щоб у 2014 році поряд з Чехією, Словаччиною, Литвою, Німеччиною на чолі з ініціатором, Польщею, розпочати спільний проект «Вся Європа читає дітям». Наразі акції постійно відбуваются у Львові та на Закарпатті.

Читати повний текст інтерв'ю