Щорічний міжнародний мандрівний симпозіум від Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва на цей раз стартував у Києві, 7-8 квітня. Обидва дні виявилися дуже насиченими і сподіваємося, що праця цих двох днів принесе свої плоди щодо не тільки популяризації читання, але й закцентує увагу педагогів та літературознавців на важливості поняття література для дітей та юнацтва.

Розпочався перший день симпозіуму з інтерв'ю з Уляною Баран (кандидат філологічних наук, доцент, докторант кафедри літературознавства Національного університету "Києво-Могилянська академія, президент ЦДЛДЮ), Наталією Трохим (поет, перекладач «Пітера Пена» Джеймса Метью Баррі, лауреат премії імені Максима Рильського, директор видавництва «Джезва», заступник президента ЦДЛДЮ, м. Львів) та Лілією Овдійчук (кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри української мови та методик викладання історико-філологічного факультету ПВНЗ «Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка С. Дем’янчука», член Ради ЦДЛДЮ, м. Рівне) в ранковому ефірі Радіо Культура у розмові з Лесею Ворониною. Експерти розповідали, як по-справжньому зацікавити дітей та підлітків читанням і про те як саме Центр залучає дорослих України до читання дітям в рамках соціокультурного проекту «Вся Україна Читає дітям».

Перший день симпозіуму, 7 квітня, розпочався з лекції "Інтердисциплінарний підхід у дослідженні дитячої літератури: використання наратології для аналізу книг для дітей" від Галини Рис (аспірантки Університету Тасманії, дослідниці дитячої літератури, письменниці, автора методики "Творче читання", члена ЦДЛДЮ, м. Львів). Лекція викликала жваві обговорення щодо методу інтердисциплінарного підходу, відбулася спроба об’єнати та обгрунтувати переваги вітчизняного та зарубіжного наукових досвідів в літературознавстві.

Під час круглого столу "Навіщо книзі для дітей науковий дискурс", який скоординували Уляна Баран, Мирослава Прихода та Оксана Панько (члени Ради ЦДЛДЮ), присутні (серед яких були письменники, науковці, педагоги) обмінювалися думками щодо поняття сучасного читача, його рецептивного середовища, обмірковували шляхи популяризації читання в Україні.

Також відбулася презентація довгоочікуваного підручника "Українська література для дітей та юнацтва" (автор Тетяна Качак, кандидат філологічних наук, доцент ДВНЗ "Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника, членом Ради ЦДЛДЮ, м. Івано-Франківськ). Модерувала презентацію Ірина Мацко, яка також є членом Ради ЦДЛДЮ, громадським діячем, авторкою дитячих творів, керівником креативної студії "ІРИска", м. Тернопіль. Цей підручник є цікавим та корисним для тих, "хто переймається світом дитини, роллю в ньому книги і читання".

Завершився перший день гала-презентацією "Дорослі таємниці дитячих письменників", модератором якої була Наталя Марченко (кандидат історичних наук, старший науковий співробітник відділу теорії та методики біобібліографії Інституту біографічних досліджень Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, провідний бібліограф науково-бібліографічного відділу Національної бібліотеки України для дітей, автор-координатор інтернет-ресурсу "Ключ", член Ради ЦДЛДЮ, м. Київ). Присутні декламували "дорослі" вірші відомих дитячих письменників, зокрема Наталі Забіли, Галини Малик, Марії Морозенко. День видався насиченим та плідним.

На наступний день науковці, дослідники дитячої літератури зібралися в інституті філології КНУ ім. Т. Шевченка в історичній «Ретро-аудиторії». Академічний дискурс відкрили проф. Людмила Грицик та проф. Борис Шалагінов (члени Ради ЦДЛДЮ), акцентуючи увагу на важливості дослідження сучасної дитячої та підліткової літератури та самого недорослого читача, який росте в особливих умовах постмодерну. Проф. Борис Шалагінов презентував власний погляд на сучасний розвиток суспільства у доповіді «Дитинство і книга: виклики ХХІ століття».

Актуальні читацькі методики у школі представили фахівці з кафедри університету Драгоманова, кафедри, яку очолює проф. Олена Ісаєва. Проф. Олена Ісаєва презентувала, зокрема, власне фахове дослідження «Читацькоцентрична парадигма сучасної літературної освіти». Політику освіти, зокрема щодо шкільних програм з української та зарубіжної літератур, презентувала Олена Котусенко, головний спеціаліст відділу змісту освіти мовної політики та освіти національних меншин департаменту загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти і науки України, м. Київ. Літературознавчі дослідження сучасної літератури для дітей та юнацтва відображені у доповідях проф. Олени Романенко, проф. Жанни Клименко, докторанта Уляни Баран, к.філ.н. Лариси Лебедівни, к.філ.н., Тамари Бакіної, к.пед.н. Анжели Мельник, к.пед.н. Людмили Давидюк, к.філ.н. Богдани Салюк та ін.

Одночасно проходили майстер-класи з інтерактивного читання від Наталі ТрохимТетяни КачакЛілії Овдійчук, членів Ради Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва, експертів з методик читання дітям в рамках соціокультурного проекту «Вся Україна Читає Дітям» для студентів Інституту філології КНУ імені Тараса Шевченка. На жаль, не всі дослідники, які були задіяні паралельно в науковому дискурсі конференції, могли бути присутніми на цих майстер-класах. Але всіх учасників симпозіуму зібрав круглий стіл «СУЧАСНА УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА ДЛЯ ДІТЕЙ: ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ, ПОСТАТІ, ТВОРИ» за участю видавців і дитячих письменників: Івана Малковича, Лесі Ворониної, Зірки Мензатюк та Наталі Трохим. Ініціатором, організатором та модератором цього засідання виступила проф. Людмила Грицик.

Отже, обидва дні виявилися плідними у розумінні подальшої співпраці та творення доброзичливого діалогу між фахівцями заради спільної мети – розвитку вітчизняного дослідження літератури для дітей та юнацтва, промоції читання та популяризації української дитячої літератури. Спільно було окреслено завдання, які плануємо реалізувати впродовж року. Наступний, уже VIIІ симпозіум «Література. Діти. Час», відбудеться у м. Івано-Франківську в Прикарпатському національному університеті ім. Василя Стефаника. Сподіваємося на успіх у нашій праці, на нові досягнення, а також на підтримку, моральну, організаційну та фінансову у тій добрій справі, яку ми робимо – популяризуємо читання, виводимо з маргінесів сучасну українську літературу для дітей та юнацтва, надаємо їй наукове осмислення в контексті вивчення також і зарубіжної літератури для дітей та юнацтва.