5 клас

  1.  У 5 класі недоцільно пропонувати тексти літописних оповідань і поезій з книги О. Олеся «Княжа Україна», тематично близьких (наприклад, про Ярослава Мудрого). Краще різні періоди історії княжої Русі та про різних історичних осіб (наприклад про княгиню Ольгу).

  2. Для додаткового читання у 5 класі варто включити повісті В. Нестайка «Одиниця з обманом» та «П’ятірка з хвостиком». Це шкільні повісті (з елементами пригодницьких, про 5-класників ).


6 клас

У проекті програми «Зміст навчального матеріалу» читаємо: «Всеволод НЕСТАЙКО. «Тореадори з Васюківки». В. Нестайко — відомий у світі український дитячий письменник. Пригодницький захоплюючий сюжет, мрія і дійсність, смішне, комічне, романтичне в його пригодницькій повісті для дітей.  ТЛ.: Повість».
І далі у списку для додаткового читання рекомендованом – такі тексти В. Нестайка «Таємниця трьох невідомих», «Пригоди Робінзона Кукурудзо», «Незнайомець із 13 квартири».

По-перше – «Тореадори з Васюківки»  – це назва трилогії, а не повісті.
По-лруге, у списку для додаткового читання  запропоновано три частини тієї ж трилогії В. Нестайка. То що ж вивчається текстуально? Окрім того, частини вказані не за порядком, оскільки «Таємниця трьох невідомих» –  завершальна частина трилогії, а не перша.
Отже, є потреба розглянути поняття трилогія, для текстуального вивчення можна запропонувати першу частину «Пригоди Робінзона Кукурузо», а дві інші – винести для додаткового читання.

Для 6 класу для додаткового читання варто запропонувати книгу З. Мензатюк «Як я рятувала імперію», вилучивши її зі списку у 5 класі.

7 клас

Варто включити до програми реалістичну шкільну повість  С. Гридіна «Не такий».

8 клас

Обов’язково включити до програми 8 класу вилучений пригодницький роман І. Багряного «Тигролови», один з кращих оптимістичних творів в українській літературі та один із творів сучасної реалістичної прози: Валентин Бердт «Мій друг Юрко Циркуль» або ж запропонувати його для додаткового читання.

9 клас

  1. Запропоновано для вивчення тему «Байкарська творчість поетів-романтиків (П. Гулак-Артемовський, Л. Боровиковський, Є. Гребінка та ін.)», але, по-перше, жоден твір Л. Боровиковського не розглядається, по-друге, окрім байок, учні мають текстуально вивчати баладу «Рибалка» П. Гулака-Артемовського та ліричний вірш «Човен» Є. Гребінки, Можливо, краще «різножанрова творчість (байки, ліричні вірші) поетів-романтиків».

  2. До програми 9 класу необхідно увести рубрику «Сучасна українська література» за рахунок перенесення тем: «Українська поезія другої половини ХІХ та «Творчість І. Нечуя-Левицього» до програми 10 класу. В іншому випадку у 9-класників буде відсутнє уявлення про сучасну літературу. Твори для текстуального опрацювання: Кідрук М. «Мексиканські хроніки», В. Шкляра «Залишенець. Чорний ворон» або «Маруся»  (або додати їх до списку для додаткового читання).