3 жовтня 2013 р. журнал «Science» опублікував статтю з провокативною назвою «Читання художньої літератури покращує теорію розуму» (Kidd & Castano). Поки результати розвідки могли стати несподіванкою для дослідників мозку і когнітивних психологів, дослідники читання та літературознавці, як і освітяни, отримали експериментально основане підтвердження того, що вони знали роками: читання художньої літератури корисне для нашого соціального та емоційного розвитку.

Більшість дітей і молоді із задоволенням читають фентезі: історії про альтернативні світи, магію, боротьбу між добром і злом, метаморфози, здійснення бажань та інші досвіди, яких ми зазвичай не маємо у нашому звичному житті. Також і багатьом дорослим подобається фентезі, один з декількох жанрів, що є транснаціональним і трансгенераційним: Дж.Р.Р. Толкін, К.С. Льюїс, Міхаель Енде, Юстейн Гордер, Філіп Пуллман, Дж.К. Ролінг, Корнелія Функе, Террі Претчетт, Ніл Гейман, Чайна М’євіль та інші. У цій статті я розгляну, як когнітивне літературознавство може пояснити популярність фентезі, дослідивши, як воно підтримує наш когнітивний і афективний розвиток, особливо у дитинстві та юнацтві.

Когнітивне літературознавство, також відоме як когнітивна поетика, – це напрям, що вивчає, яким чином художні тексти когнітивно та емоційно приваблюють читачів.

читати далі