Соціокультурний проект "ВСЯ УКРАЇНА ЧИТАЄ ДІТЯМ"

“Вся Україна Читає Дітям” – соціокультурний проект Центру Дослідження Літератури для Дітей та Юнацтва, котрий має на меті змінити наше українське майбутнє.

І починаємо ми саме з дорослих, до яких ми передусім скеровуємо наше основне звернення:

Читайте своїй дитині щодень 20 хв.!

Книжка – важливий фактор у формуваннні особистості вашої дитини і тут найважливішу роль, звичайно, відіграють батьки. Батьки, котрі читають своїм діткам принаймні 20 хв. на день, назавжди закріпляють теплі відносини із своїми дітьми. Українські діти особливо сьогодні потребують тепла, любові, почуття захищеності та взаємодовіри у сучасних трагічних реаліях краю. А читання доброї історії однозначно забезпечить діткам спокійний сон, врівноважить нервову систему та відведе у фантазіях у прекрасні світи, світи з батьками, родичами, друзями.

Соціо-культурний проект «Вся Україна Читає Дітям» передбачає передусім усвідомлення таких процесів:

 • Як тільки дітки заговорили, – вже можна навчати їх читати. Вони радо повторюватимуть все за довіреною їм особою (батьками, вихователями дитячих садків тощо).
 • Як тільки діти навчилися абетки, – вони повинні читати далі лише з власного бажання, а не з примусу. Якщо дитині не подобається читати, але вона любить слухати казки чи історії, – читати дитині вголос.
 • Дітям потрібно читати і в середніх класах школи, читати навіть тоді, якщо вони вже вміють дуже добре читати самі.
 • Дітей не можна заставляти читати, якщо вони не хочуть читати.
 • Дорослих треба заставляти читати дітям щодня. У контексті шкільної освіти пропоную ввести методику голосного прочитання вчителями текстів, уривків, поезії учням на уроках і виділити на це щонайменше 20хв.
 • Розуміння інтенцій творів, обговорення головних ідей та цікавих подій з життя письменників набагато важливіше і легше запамятовується, аніж рутинне заучування стандартних біографічних описів та переказування.
 • Дорослі повинні допомогти дітям у спілкуванні, зокрема через літературу, підготуватися до майбутнього дорослого життя. Вчителі не повинні уникати спілкування про сучасну белетристику, чи екранізацію творів, а чи обговорення «незручних» тем.
 • Доросле покоління не має права судити молоде покоління за те, що воно читає «не те», або «не так» (більшість моїх студентів читають по книжці на тиждень, закачуючи їх у свої e-books).
 • А ще потрібно вільно відноситися до розуміння процесу Читання, який повинен бути не «модою», а «нормальністю» для сучасної культурної людини. Адже Читання, як поняття, насправді дуже розлоге і багатогранне. Воно не обмежується читанням букв на сторінці, як стверджує Альберто Мангуель у свої праці «Історія читання»:

  «Астроном, який читає старовинну карту зоряного неба, яке сьогодні виглядає зовсім по-іншому;

  Японський архітектор, який читає землю, на якій буде вибудуваний дім, щоб відгородити його від злих сил;

  Зоолог, який читає сліди тварин у лісі;

  Гравець в карти, який читає міміку свого партнера, перш ніж зробити переможний хід;

  Танцюрист, який читає вказівки хореографа, і публіка, яка читає рухи цього танцюриста;

  Майстриня, яка читає складний узір майбутнього килима;

  Органіст, який читає записану на сторінці музику;

  Мати, яка читає обличчя своєї дитини у пошуках радості, переляку чи цікавості... – усі вони володіють даром розуміння знаків»

  (Мангуєль Альберто. История чтения).

Розуміння знаків – це і є те, що притаманне Читачеві. Саме Читач здатний відЧитати себе та світ навколо. Ми усі читаємо по нашій людській природі усе, що оточує нас і є всередині нас з метою зрозуміти або ж хоч наблизитись до якогось розуміння значення світу. \

Цей світ передусім відкривають дітям батьки. І лише через них - цей світ приходить до дитини.

Ідею перейняв «Центр Дослідження Літератури для Дітей та Юнацтва» від Ірени Кожмінської, президента фундації «Вся Польща Читає Дітям», яка запропонувала об ’єднатися у проект «Вся Європа Читає Дітям». До моменту цієї ініціативи, ЦДЛДЮ  мав вже досвід реалізації окрім наукових заходів, також і промоційних проектів як

З 2013 р. Центр Дослідження Літератури для Дітей та Юнацтва в рамках проекту «Вся Україна Читає Дітям» апробує себе в різних міні-промо-проектах:

 • Сценічні читання «Комедія дель пАРТа»
  координатор – Ольга Довгань-Левицька за методологією Мартіни Дюкве, експерта Фонду читання з Німеччини, також гості проекту від Центру) за участі письменників і театралів, акторів.Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва
 • Фестивальні бібліотечки під відкритим небом в рамках фестивалю "Франко. Місія" (2013р.) у дружній співпраці з МО "Дзига" в Поповичах та Нагуєвичах (по три дні у кожному селі).

  За ці шість днів діти з навколишніх сіл мали змогу користуватись книгами, які привіз Центр.
  Роботу фестивальних дитячих бібліотечок курувала Наталя Трохим,
  а акторські дитячі постановки та сценічну читку – Ольга Довгань-Левицька

  Досвід організації дитячих майданчиків із фестивальними бібліотечками під відкритим небом ми маємо ще з 2007 та 2008 р., коли робили "Baby Garden Open Air" в рамках Етно-фестивалю "Підкамінь".
 • Разом з дитячою письменницею Галиною Малик, з листопада 2013 ми започаткували спеціальну програму на Закарпатському телебаченні Тиса-1 – "Читайте з нами!", в рамках проекту "Вся Україна читає дітям".
 • Від початку 2015 р. юнацький волонтаріат Львівщини, під координуванням Мирослава Вовка (НСОУ «Пласт») в рамках соціокультурного проекту «Вся Україна Читає Дітям» організував літературні читання «Коло книжки» серед юнацтва 14-16 років. Читання та обговорення улюблених книжок підлітків відбувається регулярно у Книгарні «Є», яка виступає, разом із Студентським культурним клубом «Гілель» та НСОУ «Пласт», організаційним та інформаційним партнером в рамках проекту «Вся Україна читає дітям» у Львові.
 • У Тернополі відбулася презентація проекту в передачі «Мамина школа» на ТТБ з Мариною Котенко та Іриною Мацко. Запланована організація чергового Літературного фестивалю для дітей «Дивокрай» у співпраці із ГО «Коза».
Запрошуємо до ініціативи!
Уляна Баран, президент Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва
І допомагайте! На розвиток проекту по ВСІЙ Україні потрібні кошти. Дякуємо!
Реквізити:

ОБЛАСНА ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ «ЦЕНТР ДОСЛІДЖЕННЯ ЛІТЕРАТУРИ ДЛЯ ДІТЕЙ ТА ЮНАЦТВА»
р/рах 2600601959239 у ДЛР ВАТ «КРЕДОБАНК»,
МФО 325365

Контактні телефони:

Уляна  Баран  +38 067 8769797

E-mail:

urccyl.new@gmail.com

Адреса:

м. Львів-79011
вул. Стрийська 26/6