11-12 листопада у Краматорську, Костянтинівці, Дружківці та Слов’янську відбулось шикарне свято літератури, читання, спілкування та єднання в одній українській родині - літературно-мистецький фестиваль «Кальміюс». Презентації, майстер-класи, круглі столи, вистави, зустрічі з письменниками, читання у садочках і бібліотеках - далеко не весь перелік заходів і подій фестивалю, який організували Оксана Проселкова, Максим Потапчук, Олександра Папіна, Тетяна Пилипець.

Урочисте нагородження переможців "Літніх читань-2016", організованих Оксаною Проселковою у рамках проекту Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва "Вся Україна читає дітям" відбулось у м. Краматорськ 11 листопада. Впродовж літа учні 5-11 класів шкіл м. Краматорськ читали запропоновані художні книги і писали про свої враження та емоції. До організації «Літніх читань» долучилися вчителі та бібліотекарі, міське управління освіти і культури м. Краматорськ.

Разом з Уляною Баран, Наталею Богданець-Білоскаленко та Оксаною Панько мали честь читати учнівські роботи і визначати переможців. Надзвичайно креативні відгуки та читацькі враження, рецепції книг «Ковчег часу» Марціна Щегельського, «Диво» Р. Дж. Паласіо, "Хто проти супер-крутих " А. Адгільд Сульбер, «Елеанор і Парк» Рейнбоу Ровелл, «Диваки і зануди» Ульфа Старка, «Помаранчева дівчинка» Юстейна Гордера, збірки «Героям слава!» та інших дивували змістом, оригінальним оформленням, глибокими думками, щирими емоціями, обраним стилем і жанровою формою.

У рамках фестивалю актуальною була презентація підручників «Українська література для дітей та юнацтва» (Т. Качак), «Зарубіжна література для дітей» (Т. Качак, Л. Круль), книг «Незрозумілі», «Не-Ангел» Сергія Гридіна, «Солодкі поцілунки» Ольги Купріян, «Перехідний вік моєї мами» Ірини Мацко , виданих у ВЦ Академія. Щире спілкування з бібліотекарями та вчителями, читачами Краматорська, студентами і бібліотекарями Слов’янська залишили теплі спогади, приємні враження і можливість подальшої тісної співпраці.

У контексті спільної презентації з Наталею Марченко було представлено бібліотекарям, учителям м. Краматорська, студентам і викладачам Слов’янського державного педагогічного університету та бібліотекарям м. Слов’янська інтернет-ресурси, присвячені дослідженню сучасної літератури для дітей та юнацтва, промоції дитячої книжки – КЛЮЧ, Сайт Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва (президент Уляна Баран). Заакцентовано на інформаційних рубриках «Дослідники літератури для дітей та юнацтва», «Науковий вісник Центру «Література. Діти. Час»», проаналізовано основні проекти Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва.

Ключовою подією фестивалю стало нагородження переможців літературного конкурсу «Кальміус» (сценарій Тані Пилипець). В номінації «Проза для дітей», членами журі якої були разом з Наталею Марченко і Дарою Корній, такі переможці:

1 місце. Дарія Желєзнова. «Пригоди сандалика Лівика» (м.Маріуполь),

2 місце. Катерина Шевченко. «Період старшокласника. Андрій і Поліна» (м.Харків),

3 місце. Яривчик Майя. "Я вірю тобі" (Донецька обл. Добропільський район смт. Новодонецьке)

Яскравості фестивалю додавали Книжкова толока, організована до дня слов’янської писемності Любою Хомчак, мистецькі воркшопи, ярмарки книжкової та декоративної продукції, презентації видавництв.

Тетяна Качак
Голова Івано-Франківської філії Центру дослідження літератури для дітей та юнацтва
Кандидат філологічних наук
Доцент кафедри філології та методики початкової освіти Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника